20210924_REH_kantenrollenlager_scannen_0741_sRGB - 1099091

Veriset klade důraz na digitální řízení procesů ve zpracování nábytkových hran

„Kuchyně. Vyrobená v Luzernu." Toto je jádro značky výrobce kuchyní Veriset. Více než 20 let je švýcarský rodinný podnik synonymem atraktivních, vysoce kvalitních kuchyní za konkurenční ceny. Hovořili jsme s majitelem a ředitelem Uelim Jostem o tom, proč má chytrá továrna tak zásadní náskok, zejména v takovém oboru, jako je průmyslová výroba kuchyní. Veriset byl jedním z pilotních zákazníků, kteří testovali a aktivně vylepšovali servisní nástroj „#edgeisdigital“ společnosti REHAU pro optimalizaci a akceleraci procesů v logistice, přípravě a výrobě.

Pane Joste, Veriset se pod vaším vedením stal největším výrobcem kuchyní ve Švýcarsku. Jakou roli sehrála v této úspěšné historii automatizace a digitalizace?

Podle mého názoru je digitalizace jedním z největších faktorů úspěchu z hlediska růstu a efektivity. První krůčky tímto směrem jsem ve Verisetu podnikl před 20 lety s našimi prvními rozhraními mezi prodejem a výrobou. Byl to krok, z něhož má Veriset prospěch dodnes. Spuštění digitálních procesů není jen tak. Potřebujete IT a datové koncepce, správná rozhraní a důvěru ve správné partnery. Investice do nového strojního vybavení jsou nákladné, ale dnešní zásadní zvýšení efektivity je umožněno především díky digitalizačním procesům.

Jaké zvláštní požadavky jsou kladeny na výrobu kuchyní?

Každá z našich kuchyní má vlastní specifika, vyrábíme s vysokým stupněm variability a flexibility. To naši zákazníci oceňují především. Z praktického hlediska to znamená – množství 1. Proto je konzistence celého výrobního procesu – od vývoje, plánování, výroby, logistiky až po prodej a servis – mimořádně důležitá. Zajišťujeme tak plné využití pracovní kapacity, a tedy ziskovosti strojů. A složitost přitom stále stoupá. Relativně novým fenoménem je „digitální kuchyně“, konfigurátor kuchyní Veriset v aplikaci. I z tohoto hlediska jsme na švýcarském trhu první.

M00-D1740_CL - 1098956

Ueli Jost, ředitel a majitel společnosti Veriset

M00-D1737_CL - 1098959

Pracovní stanice pro výrobu zásuvek ve firmě Veriset

Co vás přimělo k tomu, abyste ve Verisetu zavedli „#edgeisdigital“?

Pro mě to byla jasně procesní spolehlivost. Chtěl jsem mít téměř stoprocentní kontrolu na všech úrovních. To zahrnuje předcházení chybám a zpětné sledování procesů. Naším standardem je prostě perfektní kvalita pro zákazníka. Nákladové hledisko je druhotné. „Digitální oko“ společnosti REHAU je důležitým stavebním kamenem na této cestě. A být pilotním zákazníkem mělo přídavnou hodnotu.

Zdůrazňoval jste, že „#edgeisdigital“ vám pomáhá předcházet chybám. O jaké chyby se hlavně jednalo?

Jedním ze zdrojů chyb je spojování nábytkové hrany s deskou. Zejména u světlých barev jako bílá hned nevidíte, zda jsou oba prvky správně spojeny. Díky digitálnímu spojování nelze od samého začátku zpracovat špatnou nábytkovou hranu. Rovněž citlivé strojní parametry, např. kontaktní tlak, jsou nyní v procesu předem nastaveny a není třeba je zadávat ručně. Naši zaměstnanci tak mají větší jistotu v rozhodování a mohou pracovat efektivněji.

Zvolili jste špičkovou verzi #edgeisdigital. Jaké byly hlavní důvody?

Systém REHAU mě přesvědčil a v budoucnu očekávám další stupně integrace. Proto je tak důležité, že přenos dat zahrnuje všechny parametry. I když dnes ještě nevyužíváme všechny možnosti. Domnívám se, že „#edgeisdigital“ je filozofickou otázkou, stimulem pokroku a udržitelnosti.

Jak byste vyčíslil potenciál větší účinnosti (a také snížení nákladů) ve vašich procesech?

Jak jsem řekl, naším hlavním zájmem není potenciál úspor. Pohání nás procesní spolehlivost. Nákladné jsou právě chyby. Možná, že získáme pár procentních bodů z hlediska využití kapacity našeho strojního parku pro zpracování nábytkových hran. Uvidíme.

M00-D1738_CL - 1098958

Řízení jakosti Veriset ve výrobě

M00-D1739_CL - 1098957

Řezání Veriset

Jak vám firma REHAU pomáhá budovat digitalizační procesy?

Naše společnost úspěšně spolupracuje s firmou REHAU mnoho let a důvěřujeme kvalitě jejích výrobků. Digitální servis pro nábytkové hrany je novým teritoriem našeho partnerství. Také jsou to naši kontaktní partneři, které známe řadu let. Yvonne Hänni je tváří REHAU ve Švýcarsku. Nyní pro nás také řídí logistiku nábytkových hran s digitální detekcí. Rovněž technického projektového manažera a kontaktní osobu pro implementaci Matthiase Hackera známe z jiných projektů. Takže tým Veriset – REHAU pracoval velmi dobře a sériovou výrobu jsme zahájili po 6 měsících.

Jaké další úrovně expanze plánujete?

V tak prozaickém odvětví, jako je zpracování dřeva, oceňujeme pragmatismus a spolehlivost. Digitální projekt s REHAU je také založen na transparentnosti a důvěře. K dnešnímu dni jsme dosáhli velmi vysokého stupně vzájemné propojenosti mezi produktem, skladem a výrobou. Aktuálně pracujeme na vytvoření interních podmínek pro integraci zpracování zakázek do výrobního řetězce prostřednictvím rozhraní EDI. A dlouhodobé partnerství nám rovněž zaručuje, že budeme stále na špici v souladu s nejnovějším vývojem.

Engineering progress

Enhancing lives